Výhody biopotravín
Biopotraviny obsahujú menej pesticídov.
Chemické látky, ako sú fungicídy, herbicídy a insekticídy, sú bežne používané v konvenčnom poľnohospodárstve a zvyšky zostávajú na potravinách, ktoré jeme. Je lepšie preto si kúpiť ekologicky vypestované potraviny, na ktoré sa tieto látky používať nesmú.
Ekologické potraviny sú čerstvejšie.
Neobsahujú konzervačné látky, ktoré im umožňujú dlhšiu trvanlivosť. Ekologická produkcia je často vyrábaná na menších farmách, v blízkosti ktorých sa predáva. Nepridávajú do nich chemické látky, aby dlhšie vydržali umelo čerstvé. Je preto lepšie si kúpiť potraviny radšej od súkromníka, ako zo supermarketu. Je to síce drahšie, ale je to aj kvalitnejšie.
Ekologické poľnohospodárstvo je lepšie pre životné prostredie.
Ekologické poľnohospodárske postupy znižujú znečistenie, šetria vodu, znižujú eróziu pôdy, zvyšujú jej úrodnosť a pritom využívajú menej energie. Chov bez pesticídov je prospešný aj pre vtáky a zvieratá, ako aj pre ľudí, ktorí žijú v blízkosti fariem. Ak chcete prispieť k šetrení našej zemi, tak potom si kúpte radšej potraviny z ekologického hospodárstva.
Ekologicky chovaným zvieratám sa nepodávajú antibiotiká a rastové hormóny.
Používanie antibiotík môže vytvoriť kmene baktérií, ktoré sú na antibiotiká veľmi odolné. Rastové hormóny zas škodia zvieratám a ostávajú aj v mäse, takže škodia aj ľuďom. Ekologicky chované zvieratá majú väčší priestor na pohyb a prístup k vonkajšiemu prostrediu, čo im pomáha udržať sa zdravé a rastú prirodzeným spôsobom.
Ekologické mäso a mlieko sú bohatšie na určité živiny.
Výsledky európskej štúdie z roku 2016 ukazujú, že hladiny určitých živín, vrátane omega-3 mastných kyselín, boli až o 50 percent vyššie v organickom mäse a mlieku ako v konvenčných verziách. Je to hlavne kvôli tomu, že zvieratá majú veľa výbehu na čerstvom vzduchu a rastú prirodzene.
Ekologické potraviny sú bez GMO.
Geneticky modifikované organizmy (GMO) alebo geneticky modifikované (GE) potraviny sú rastliny, ktorých DNA bola zmenená spôsobom, ktorý sa nevyskytuje v prírode ani v tradičnom krížení. Najčastejšie sa to robí preto, aby bola rastlina rezistentná na pesticídy alebo aby produkovala insekticíd.