Nezařazené

Buďte svedkom najlepšieho zatmenia Slnka 21. storočia

V auguste 2017 bude jedinečná príležitosť pozorovať zatmenie Slnka od jedného pobrežia USA po druhé. Posledná takáto možnosť sa naskytla naposledy v roku 1918.
Počet vhodných pozorovacích miest je teda naozaj veľký, línia úplného zatmenia Slnka sa tiahne od Oregonu po Južnú Karolínu, pričom na svojej ceste pretne 12 štátov. Z mnohých ďalších miest Strednej a Severnej Ameriky bude možné pozorovať čiastočné zatmenie.
Zo Slovenska sa chystajú výpravy napríklad do Wyomingu v štáte Idaho. Dĺžka zatmenia bude 2 minúty a 20 sekúnd.

kamera

Čo je úplné zatmenie Slnka?
Úplné zatmenie Slnka nastáva vtedy, keď mesiac úplne prekryje viditeľný slnečný kotúč a premietne tým na Zem svoj tieň. Na to, aby ste zažili úplné zatmenie a zo dňa sa razom stala na chvíľu noc, musíte byť v strede mesačného tieňa, v jeho najtmavšom bode nazývanom umbra. Ľudia nachádzajúci sa viac na okraji, v svetlejšej časti tieňa, označovanom ako prenumbra, pozorujú čiastočné zatmenie Slnka.

Výskyt úplného zatmenia Slnka nie je bežnou záležitosťou. Zatmenia nastanú iba vtedy, keď je náš Mesiac na správnom mieste medzi Slnkom a Zemou. To sa nedeje každý mesiac. Dráha Mesiaca a Slnka nepretne zakaždým, na čo existujú dva dôvody:

  1. Obežná dráha Mesiaca je posunutá vzhľadom na os Zeme. Trajektória Mesiaca nie vždy pretne priestor medzi Slnkom a Zemou
  2. Mesačná obežná dráha je mierne pretiahnutá do elipsy a vzdialenosť Mesiaca od Zeme kolíše. Ak je Mesiac priďaleko, pri pohľade zo Zeme sa javí ako menší a nedokáže úplne prekryť Slnko. Okolo Mesiaca vidíme vonkajšie časti Slnka, pripomínajúce ohnivý kruh okolo Mesiaca. Tento prstenec s tmavým Mesiacom uprostred je označovaný ako kruhové zatmenie.

zatmění

Čím bude toto zatmenie výnimočné?
Zatmenie mesiaca je pozorovateľné vždy z inej oblasti, čo je spôsobené dynamikou mesačných pohybov. Niekedy je viditeľné z nedostupných oblastí alebo z mora. Posledné úplné zatmenie Slnka prebehlo v Marci 2016, avšak v plnej kráse zasiahlo len vody Tichého oceánu.
Naprieč celým územím USA sa úplné zatmenie Slnka prehnalo naposledy v Júni 1918. Putovalo od Washingtonu do Floridy. Opätovný výskyt tejto udalosti je teda mimoriadnym lákadlom pre vedcov, ktorí študujú slnečnú korónu, vrchnú časť atmosféry Slnka a tiež pre davy nadšencov v oblasti astronómie.

Ako si pri pozorovaní chrániť zrak?
Pokiaľ ide o pozorovanie Slnka a úkazov spojených s ním, opatrnosť je namieste. Pozeranie sa do Slnka bez ochranných prostriedkov môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku.
Najjednoduchším spôsobom ako sa správne chrániť je použitie špeciálnych okuliarov s filtrom, ktorý je tisícky krát silnejší ako bežné slnečné okuliare. Ďalšími ekvivalentmi sú diskety, CD-čka, zafarbené sklá alebo dierkové komory, ktoré premietajú úkaz napríklad na stenu. Pozorovanie zatmenia Slnka voľným okom je bezpečné len počas vrcholu úplného zatmenia Slnka.