Nezařazené

Štýly aranžovania kvetov

Aj jedna ruža môže vyniknúť, a to bez úprav. Prípadne pridáte listy, stužky, kvietky, keramické dekorácie a pod. Ak sa však chystáte vytvoriť kyticu, je nutné kvety aranžovať do výslednej estetickej podoby.
srdce z růží
Poznáme rôzne štýly aranžovania. Aranžovanie kvetín a rastlín môže v konečnom dôsledku pôsobiť tak nenápadne, že ani nespoznáte, že kytica bola aranžovaná skúseným floristom. Vtedy hovoríme o vegetatívnom aranžovaní kvetov. Ďalší štýl, ktorý poznáme je bohatý a plný. Tento štýl aranžovania kytíc je asi najčastejšie používaným. A napokon existuje ešte lineárny štýl, ktorý sa zameriava najmä na tvar, farbu kvetov a priebeh línií kytíc.
svatební kytice
Známy florista a stylista Ivan Bednárik našiel zaľúbenie v kvetoch už vo svojom útlom detstve. Celé svoje detstvo prežil medzi kvetmi, pretože každá jedna jeho známa mala záhradníctvo, miluje kvetiny a prácu s nimi. Vyštudoval Strednú záhradnícku školu v Piešťanoch, kde sa o kvetinách veľ naučil. Momentálne ho radíme medzi floristickú špičku.

Na svojom konte má množstvo ocenení. Často hovorieva, že: „kvety sú svet, v ktorom si môže žiť svoje sny. Je to svet, ktorý má viacero tvárí. Krásnu, náročnú, hektickú, ako každá práca, ktorú človek robí naplno. Vyžaduje si nasadenie celého človeka, často na úkor súkromia a osobného života.“
vázaná kytice
Ako nakupovať a starať sa o kvetiny?
Ø Všímajte si farbu púčikov (podľa nej zistíte kedy sa kvet rozvinie)
Ø Chráňte kvety pred mrazom (prenášajte ich v papieri)
Ø Keď si prinesiete kvety domov, zastrihnite ich – približne 10mm v šikmom reze a vložte do čistej odstátej a nie príliš chladnej vody
Ø Kvety vkladajte do čistej vázy
Ø Rezaným kvetom je vhodné pridávať výživu, aby si zachovali čerstvosť
Ø Stonky nikdy neodlamujte a netrhajte
Ø Listy nech nie sú v kontakte s vodou (znečistili by vodu, ktorú pijú stonky)
Ø Vo váze by ste mali vodu vymieňať cca raz za 48 hodín
Ø Na noc odkladajte kvety do chladného prostredia
Ø Kvety neumiestňujte na priame slnko, či do prievanu