Nezařazené

Členenie ekonomiky

Najprv si ozrejmíme, čo vlastne ekonomika je. Ekonomika predstavuje praktickú činnosť štátu, ktorá rieši hospodárske problémy.

Z pohľadu rozsahu ekonomickej štruktúry delíme ekonomiku na:

finanční krizhe.jpg

  • makroekonomiku

Makroekonomika je cieľavedomá hospodársku činnosť relatívne ucelených a vzájomne prepojených hospodárskych subjektov. Ide o činnosť a výkon aktivít národného hospodárstva.

  • mikroekonomiku

Mikroekonomika je cieľavedomá hospodárska činnosť jednotlivých trhových subjektov, ktorými sú domácnosti, firmy aj štát.

Z hľadiska prístupu k riešeniu troch základných ekonomických otázok (Čo vyrábať? Pre koho vyrábať? Ako vyrábať?) môžeme ekonomiku rozdeliť na:

  • tradičnú (zvykovú) ekonomiku

Tradičná ekonomika je taká, kde sa odpovede na tri základné ekonomické otázky hľadajú v zdedených zručnostiach a schopnostiach, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu. Prevažne sa spája s obdobím staroveku a stredoveku, no určité črty zvykového systému nájdeme aj v súčasných ekonomických systémoch.

  • príkazovú ekonomiku

Táto forma je takým druhom ekonomiky, kde o umiestnení vzácnych zdrojov (práca, pôda, kapitál) rozhodujú špeciálne ústredné autority, to znamená vlády jednotlivých krajín. Vláda rozhoduje o výrobe, výmene a rozdeľovaní národného dôchodku. Je to teda vláda, ktorá odpovedá na základné ekonomické otázky.

banner.jpg

  • trhovú ekonomiku

Ide o typ hospodárskej praxe, kde je riešenie otázok v rukách jednotlivcov, ktorí svoje rozhodnutia určujú na základe mechanizmu cien a vzájomného pôsobenia dopytu a ponuky. Na dotaz „Čo vyrábať?“ odpovedajú spotrebitelia, ktorí svojim dopytom určujú, aké výrobky vyrábať a v akom množstve. Odpoveď na otázku „Ako vyrábať?“ hľadajú v samotnom výrobnom procese a na „Pre koho vyrábať?“ riešia v trhovom systéme na trhu výrobných faktorov (práca, pôda, kapitál).

  • zmiešanú ekonomiku

Tento variant predstavuje vzájomnú kombináciu predošlých systémov, keďže ani jeden z predchádzajúcich systémov sa v praxi nenachádza v čistej podobe.