Nezařazené

Vypadávajú vám vlasy? Môže za to testosterón.


Problém s vypadávaním vlasov trápi ako ženy, tak aj mužov. Príčin môže byť viacero. U žien ide najčastejšie o hormonálne zmeny. Na mužské vlasy však pôsobí viacero faktorov.

plešatý
 
Vypadávanie vlasov u mužov je najčastejšie spôsobené dedičným ochorením nazývaným androgénna alopécia, pri ktorom sa plešina objavuje hlavne na temene hlavy. Druhou príčinou je nadmerné množstvo testosterónu v tele. Mohli by sme teda povedať, že plešina je prejav mužnosti.
 
V prvom rade by ste mali rozlíšiť, kedy ide o bežné vypadávanie vlasov a kedy už hovoríme o nadmernom vypadávaní. Ak pri umývaní nájdete vo vani zopár vlasov, alebo sa zachytia na hrebeni, nehovoríme o ničom neobvyklom. Vlasy priebežne vypadávajú a dorastajú. Je to úplne normálny jav. Spozornieť by ste mali vtedy, ak spozorujete, že vám vypadávajú celé chumáče, alebo si všimnete výrazne riedke miesta na svojej hlave.
 
Čo môžete urobiť?
 
V prípade dedičnosti a nadmerného množstva testosterónu môžete siahnuť po rôznych farmaceutických liečivách. Niektoré sú na báze hormonálnej liečby. O ich používaní by ste sa však mali poradiť s dermatológom, pretože ide o výrazný zásah do organizmu. Špecialistu by ste však mali navštíviť v každom prípade, pretože dokáže zistiť z akého dôvodu o vlasy prichádzate. Nemusíte v skutočnosti vôbec patriť do dvoch vyššie spomenutých skupín. Vypadávanie vlasov spôsobuje aj nadmerný stres, alebo nedostatok minerálov a vitamínov. Ak chcete tomuto problému predchádzať, alebo aspoň zmierniť jeho prejavy, môžete siahnuť aj po niekoľkých jednoduchých opatreniach.

model
 

  • Pravidelne sa češte. Je dobré používať kefu aj v prípade, že máte krátke vlasy. Takto budete svoju vlasovú pokožku pravidelne prekrvovať, čo pôsobí aj na rast vašej hrivy.
  • Dodajte svojmu telu vitamíny. Medzi najúčinnejšie patrí vitamín A, E, C, D a B2.
  • Po umývaní si na vlasy aplikujte olej. Najlepšie účinky má kokosový a olivový.
  • Raz za čas môžete použiť vlasovú masku z vaječného žĺtka, medu a citrónu.
  • Upravte svoju životosprávu. Aj prílišná konzumácia nezdravých jedál má priamy vplyv na kvalitu a vypadávanie vlasov.