Nezařazené

Vyberme kvalitný a praktický tablet

Pod pojmom moderná elektronika si predstavíme najmä počítače, notebooky, herné konzoly a smartfóny. No a niečo medzitým, akýsi kvalitný hybrid týchto nástrojov, funkcií a možností je kvalitný tablet.

tablet

Aj v tomto prípade sa však môžu rôzne modely prenosného tabletu vzájomne líšiť. Uprednostníme špičkový výkon, nízku cenu, alebo strednú cestu? Najrozumnejšie by bolo skombinovať dostatočne kvalitné parametre, moderné funkcie, no pritom relatívne prijateľnú cenu. Teda vyhnúť sa extrémom.

Pravdepodobne sa ale zameráme aj na dizajn a celkové vizuálne vlastnosti, čo je pri výbere tabletu dosť podstatné, nakoľko praktický a štýlový dizajn je jeho prioritnou vlastnosťou a zrejme dôvodom, prečo ho uprednostníme pred kúpou PC alebo notebooku. Zamerajme sa tak v prvom rade na jeho veľkosť. Ak hľadáte spoľahlivý nástroj na prezeranie fotiek, videí, čítanie e-kníh,… ktorý by sa vám pohodlne vošiel do vrecka, uhlopriečka by mala predstavovať 7 až 10 palcov. No pokiaľ vravíme o tej druhej, trochu odlišnej kategórii a to pracovných tabletoch, uhlopriečka musí byť väčšia než 10 palcov a výkonnostné parametre by mali spoľahlivo nahradiť počítať, nesmie chýbať možnosť pripojiť externú klávesnicu. V tomto prípade pochopiteľne rátajme s vyššou cenou.

počítač

V oboch prípadoch sa pod kvalitu obrazovky respektíve obrazu podpisuje aj rozlíšenie. Rozlíšenie je vlastne počet grafických bodov zobrazených na jednej ploche a jeho veľkosť je opäť o niečo náročnejšia u pracovných tabletov, než pri tých bežných. No za takú dnešnú požadovanú vlastnosť v oboch situáciách môžeme považovať veľkosť rozlíšenia 1280 x 720, čiže HD, no budúcnosť predstavuje skôr Full HD, Ultra HD, 4K.

Keďže ide o prenosné zariadenie, pozornosť by sme mali venovať vlastnostiam batérie. Z celkového hľadiska možno povedať, že batéria tabletu by mala vydržať 6 až 8 hodín, v prípade modelov od Apple až 10 hodín, čo sa pri týchto zariadeniach považuje za nadštandard.