Nezařazené

Prečo si zaobstarať psíka?

Hovorí sa, že úprimnú lásku za peniaze získate len kúpou psa. Áno, je to pravda. Žiadny človek vám nedá toľko lásky, ako psík. Pri tomto ´´prísloví´´ sa chcem ešte pozastaviť. Ja si myslím, že krajšie spravíte, ak si psíka adoptujete z útulku. Útulky sú totižto preplnené psíkmi, ktoré nerozvážni ľudia nechceli, vyhodili, opustili. Pri niektorých príbehoch, ako sa tam psíky dostali sa mi slzy tisnú do očí. Ľudská krutosť k týmto tvorom je až neuveriteľná, ale to je námet na inú debatu.

pes

Ja osobne mám psíka, teda sučku z útulku a dennodenne vidím tú vďačnosť v jej očiach. S babkou sme chodievali venčiť psíkov z útulku, brala som to ako rituál. Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, že to robím dobrú a správnu vec a podobne. Išli sme jednoducho tam, zobrali psíkov na prechádzku, a išli sme späť domov. Jedného dňa sme išli opäť venčiť. Padol mi do oka jeden psík so zlatou srsťou. Zobrala som ho na prechádzku. Zistila som, že je to sučka, a jej majiteľka zomrela. Jej deti si rozdelili majetok, no psíka nikto nechcel. Po zdĺhavom prehováraní rodičov sme išli po ňu. V tom momente sa mi zmenil život. Dodnes si pamätám jej zmätený výraz, keď sme sedeli v aute, a babka ju držala na rukách.
Ešte pred samotným príchodom psíka sme kúpili základné potreby. A to: 2 misky (jedna na jedlo, druhá na vodu), pelech, vodidlo, obojok, psí postroj (nemusí, ale pre psíka je to komfortnejšie), granule.

Po príchode domov bola dezorientovaná. Všetko oňuchala, presliedila, prekutrala. Ukázali sme jej pelech, kde bude spať a misky. V tú noc nespala, celý čas mala pootvorené jedno oko. Až neskôr sa naučila nám dôverovať a prijala nás, ako svoju svorku.
Mať psíka nie je len tak. Treba mu v prvom rade vybaviť zverolekára. Kartičku, teda preukaz (ak si beriete z útulku) by ste mali dostať pri preberaní psíka. Psíka by ste mali brať k zverolekárovi raz do roka. Je to akoby taká preventívna prehliadka, kde dostane psík vakcínu proti besnote. Každé 3 mesiace by ste mu mali kupovať tabletku na odčervenie. Nezanedbávajte ani jeho zuby. Aspoň raz za 2-3 roky mu dajte odstrániť zubný kameň.

pejsek

A môj záver? Ak ste pevne rozhodnutý, že si chcete spestriť život, tak psík je to pravé. Dá vám nie len lásku, ale vás aj veľa naučí. Mne bol psík prínosom, určite bude aj tebe.