Nezařazené

Neviete si vybrať medzi domom a bytom? Poradíme vám

Život v byte

Najmä v mestách žijú ľudia v byte. S týmto spôsobom bývania sa spája množstvo výhod. Prvým pozitívom je cenová dostupnosť, pretože ak sa rozhodnete pre kúpu domu, tak budete musieť mať nasporených o niekoľko tisíc eur viac.  
Ľudia žijúci v byte majú ušetrené veľa práce. Upracete interiér bytu, ak máte službu, tak umyjete schodisko alebo vykonáte ďalšie, nie veľmi náročné práce. V prípade opravy strechy alebo jej zateplenia, sa obyvatelia bytov skladajú na tieto opravy. To znamená, že vás rozpočet nebude až tak veľmi krvácať. Čiže keď ste pohodlný alebo žijete uponáhľaným tempom, tak je byt vhodnou alternatívou.
Negatívom je strata súkromia. Žijete v obkľúčení iných rodín a musíte dodržiavať pravidlá, aby ste žili v symbióze s ostatnými. Musíte sa vysporiadať s tým, že budete počuť manželské hádky, vypočujete si hlasitú hudbu a to nehovoríme o tom, ak váš sused bude prerábať byt. Bývanie v byte sa tak môže stať menšou nočnou morou.

chalupa

Bývanie v rodinnom dome

V prípade, že je vašim snom vlastniť dom, tak táto možnosť nie je tou najjednoduchšou. V dome máte viac súkromia, ste svojim vlastným pánom. Okolo domu sa rozprestiera nádherná záhrada. Takáto predstava je akýmsi kráľovstvom, v ktorom vládnete podľa svojich pravidiel. Je len na vás, ako si upravíte dom alebo záhradu a čo všetko tam zakomponujete.

Taktiež môžete mať na dvore menšiu farmu a venovať sa svojim koníčkom a chovať hydinu alebo inú zver. V dome môže žiť viacero generácií. Ak vaše deti nemajú financie na to, aby sa osamostatnili, tak im môžete vyčleniť ďalšie poschodie, v ktorom budú žiť dovtedy, kým sa neosamostatnia. Ak máte väčší pozemok, tak na ňom môžete postaviť ešte jeden dom.

panelák

Negatívom žitia v dome je jeho údržba. Je nutné sa starať ako o interiér, tak aj o exteriér. Nevyhnete sa sezónnym prácam, koseniu, obriadením záhrady. Opravy domu sú len vo vašich rukách a financujete si ich sami.