Nezařazené

Bezlepkové potraviny & diéta

Veľa ľudí nevie, čo znamenajú slovné spojenia bezlepková diéta, bezlepkové potraviny, resp. pojmy bezgluténové potraviny. Dnes bezlepkové potraviny a suroviny nájdeme všade vo svete, avšak u nás na Slovensku nie je až taká široká ponuka týchto potravín ako niekde napríklad v Nemecku. V zahraničí ich nájdeme pod pojmami ako gluten free, gluten frei. Bezlepkové potraviny sú označované aj logom prečiarknutého pšeničného klasu.
krájený chléb
V čom sa bezlepkové potraviny odlišujú od ostatných? Bežné potraviny obsahujú tzv. lepok, ktorý sa nachádza v pšeničnej, špaldovej, celozrnnej múke a v pečive. Takže je takmer všade – v keksíkoch, v obaľovanom rezni, v zahustenej omáčke,… Medzi bezlepkové múky patrí napríklad múka pohánková, kukuričná, či ryžová.
Prečo ľudia držia takúto diétu? Dôvody sú dva – buď chcú, alebo musia. Ľudia, ktorí bezlepkovú diétu držať chcú, to majú jednoduchšie, stoja si za svojím. Tí ľudia, korí odrazu musia držať bezlepkovú diétu, to majú o niečo ťažšie, pretože nie je to ich rozhodnutie, ale rozhodnutie lekára, ktorý na základe vyšetrenia tenkého čreva diagnostikuje a potvrdí poškodenie sliznice tenkého čreva. Toto však znamená naordinovanie bezlepkovej diéty, v horšom prípade je diagnostikovaná celiakia – ochorenie tenkého čreva. Celiakia je však neliečiteľná. Pri tomto ochorení je vak prísna bezlepková diéta.
Späť k téme bezlepková diéta ako životný štýl. Ak sa niekto rozhodne konzumovať bezlepkové potraviny, je to preňho veľké plus, pretože takto môže predísť poškodeniu tenkého čreva. Takýmto štýlom človek žije zdravo a spokojne.
pšenice
Existujú však aj odporcovia bezlepkovej diéty ako formy dobrovoľného životného štýlu. Tvrdia, že človek by mal jesť všetko, nie vynechávať v jedálničku niektoré druhy potravín a jedál. Podľa mňa (som celiatička tretieho stupňa) je táto bezlepková diéta opodstatnená a samozrejme, cítim sa lepšie. Keby som sa naďalej stravovala potravinami s lepkom, moje tenké črevo by už nefungovalo a tým pádom aj celý môj tráviaci takt. Som zástancom bezlepkovej diéty, pretože mi v podstate zachránila život. Nuž, názor na túto tému si urobte už sami.