Alergia = peľová sezóna


Čo spôsobuje alergiu a ako sa prejavuje
–        Medzi hlavné alergény jarnej a letnej sezóny patrí breza a jej príbuzné druhy.
–        Ďalšími zdrojmi peľov je jaseň a kvitnúce ihličnany.
–        Prejavy alergie môžu byť rozdielne. Najčastejšou podobou je klasická vodnatá nádcha, svrbenie v ústnej dutine alebo v hrdle, kožné ekzémy, vyrážky, bolesti hlavy, zápaly spojiviek alebo začervenanie, pálenie a svrbenie v očiach.
–        Citliví ľudia by mali dávať pozor aj na slnečné lúče, ktoré im môžu v tvári a na hrudi spôsobiť nepríjemnú vyrážku. Pri pobyte na slnku by nielen citliví jedinci mali používať prikrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovacie krémy s ochrannými faktormi.
 stromy břízy
Čo je to alergia
–        Alergia, by sa dalo povedať, že je omyl imunitného systému. Jedná sa vlastne o zlé vyhodnotenie situácie, kedy dochádza k tvorbe protilátok napríklad proti peľom, ktoré sa v prírode bežne vyskytujú.
 
Príčiny vzniku alergie
–        Ak je jeden rodič alergik, tak u dieťaťa je predispozícia 30 až 40%, ak sú obaja rodičia alergici, potom dokonca 60 až 70%.
–        Na alergiu má tiež veľký vplyv prostredie, v ktorom žijeme, ako jeho znečistenie, nezdravá strava a napríklad nadmerná konzumácia klasických liekov.
–        Nemenej podstatnou úlohu pri alergických reakciách, hrá psychika.
 rýma z alergie
Prevencia alergie
–        Akonáhle sa objaví veľmi vodnatá nádcha vrátane s pálením a slzením očí, je vhodné na prvýkrát vyhľadať lekára alergiológa. Ten potom podľa špeciálnych testov zistí, či sa naozaj jedná o alergiu a aký konkrétny alergén Vám vadí.
–        Lekári varujú, že neliečená alergia môže viesť až k prepuknutiu astmy a súčasne zvyšuje nebezpečenstvo prepuknutia viacerých druhov alergií.
–        Je vedecky dokázané, že ak trpíte jedným typom alergie, že sa u vás prejaví aj niektorá ďalšia forma.
–        Veľmi bežnou kombináciou je napríklad spojenie alergickej astmy, alergickej nádchy a atopického ekzému.