Nezařazené

Alergia = peľová sezóna

Čo spôsobuje alergiu a ako sa prejavuje
– Medzi hlavné alergény jarnej a letnej sezóny patrí breza a jej príbuzné druhy.
– Ďalšími zdrojmi peľov je jaseň a kvitnúce ihličnany.
– Prejavy alergie môžu byť rozdielne. Najčastejšou podobou je klasická vodnatá nádcha, svrbenie v ústnej dutine alebo v hrdle, kožné ekzémy, vyrážky, bolesti hlavy, zápaly spojiviek alebo začervenanie, pálenie a svrbenie v očiach.
– Citliví ľudia by mali dávať pozor aj na slnečné lúče, ktoré im môžu v tvári a na hrudi spôsobiť nepríjemnú vyrážku. Pri pobyte na slnku by nielen citliví jedinci mali používať prikrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovacie krémy s ochrannými faktormi.
stromy břízy
Čo je to alergia
– Alergia, by sa dalo povedať, že je omyl imunitného systému. Jedná sa vlastne o zlé vyhodnotenie situácie, kedy dochádza k tvorbe protilátok napríklad proti peľom, ktoré sa v prírode bežne vyskytujú.

Príčiny vzniku alergie
– Ak je jeden rodič alergik, tak u dieťaťa je predispozícia 30 až 40%, ak sú obaja rodičia alergici, potom dokonca 60 až 70%.
– Na alergiu má tiež veľký vplyv prostredie, v ktorom žijeme, ako jeho znečistenie, nezdravá strava a napríklad nadmerná konzumácia klasických liekov.
– Nemenej podstatnou úlohu pri alergických reakciách, hrá psychika.
rýma z alergie
Prevencia alergie
– Akonáhle sa objaví veľmi vodnatá nádcha vrátane s pálením a slzením očí, je vhodné na prvýkrát vyhľadať lekára alergiológa. Ten potom podľa špeciálnych testov zistí, či sa naozaj jedná o alergiu a aký konkrétny alergén Vám vadí.
– Lekári varujú, že neliečená alergia môže viesť až k prepuknutiu astmy a súčasne zvyšuje nebezpečenstvo prepuknutia viacerých druhov alergií.
– Je vedecky dokázané, že ak trpíte jedným typom alergie, že sa u vás prejaví aj niektorá ďalšia forma.
– Veľmi bežnou kombináciou je napríklad spojenie alergickej astmy, alergickej nádchy a atopického ekzému.