Nezařazené

Rozvoj osobnosti- vzdelávanie na celý život

Mnoho ľudí je presvedčených, že stačí vyštudovať strednú školu, zvládnuť maturitu, následne úspešne ukončiť aj vysokú a o vzdelanie majú postarané. Myslíte si, že to naozaj stačí? Že sa už do konca života nepotrebujete nič nové naučiť, nič študovať, dozvedať sa nové veci, či zvládať nové zručnosti? Nie je to úplne pravda. určite ste už počuli slovíčko seba – rozvoj, alebo rozvoj osobnosti. No a práve toto je niečo, na čom by sme mali pracovať počas celého života. Stagnácia síce môže byť pohodlná, no určite nie prospešná. Je ťažké povedať, čo presne sa skrýva pod slovným spojením „ rozvoj osobnosti“. Treba sa rozvíjať po duševnej, psychickej, či fyzickej stránke? Odpoveď znie, že vo všetkých.

studium
 
Ako sa rozvíjať?
 
Dnes je veľmi populárne čítať takzvanú motivačnú literatúru. Titulky týchto kníh, poprípade článkov, v sebe väčšinou zahŕňajú slová ako „sebarozvoj“, „zdokonaľte sa“, zapracujte na sebe“ a tak ďalej. Ak ste si dodnes mysleli, že stačí pravidelne čítať literatúru, ktorá vám podobným spôsobom vymýva mozog, tak by ste mali vedieť, že to určite nestačí. Niekomu síce môže pomôcť, ak si prečíta takéto motivačné a povzbudivé slová. Povedzme si ale úprimne, nič z toho vás nenaučí cudzí jazyk, nezarobí peniaze, alebo nepostaví dom. Ak sa teda chcete naozaj rozvíjať, zamerajte sa napríklad na oblasť v ktorej pracujete, podnikáte, alebo ste ju študovali. Môžete siahnuť aj po veciach, o ktorých netušíte absolútne nič. Výber je len na vás. Hlavné je to, aby ste namiesto nezmyselného čítania návodov, ako rozvíjať svoju osobnosť, začali naozaj na sebe niečo rozvíjať.

student
 
Mozog je sval ako každý iný
 
Nezabudnite na to, že váš mozog je v skutočnosti sval. Na to aby fungoval správne, potrebuje neustálu činnosť. Ak teda neustále čítate, učíte sa nové veci a tomuto orgánu doslova nedáte vydýchnuť, ste v podstate na úrovni vrcholového športovca. Pokiaľ ho nechávate takpovediac ležať na gauči, maratón s ním nikdy nezabehnete.