Nezařazené

Bojové umenia, ako ich (možno) nepoznáte

Bojové umenie je tradičný systém praktík používaných pri boji s protivníkom. Rozlišujeme bojové umenia, pri ktorých sa používa zbraň, ako napríklad šerm, kendo alebo kobudo a tie, pri ktorých sa zbraň nepoužíva- napríklad karate alebo zápasenie.bojové umění.jpg
 
Zamerajme sa na bojové umenia, pri ktorých sa ako zbraň používa iba telo.
 
Kickbox
O kickboxe ste zrejme už počuli, ale o čo presne pri ňom ide? V kickboxe sa miešajú tradičné ázijské bojové umenia s tými západnými. Kombinujú sa údery z klasického boxu s kopmi používanými napríklad v taekwonde alebo karate. Zápas prebieha v stoji a je prerušený, keď jeden zo zápasníkov spadne. V zápasoch existuje aj “ľahšia“ forma, kde sa nezápasí v klasickom ringu, ale na tatami a súpera nie je povolené udierať a kopať plnou silou.
 
Muay Thai
Muay Thai, alebo thajský box, býva často zamieňaný s kickboxom. Sú si veľmi podobné, ale thaský box by sa dal označiť za tvrdšiu variantu, v ktorej sú povolené aj kopy kolenami a údery lakťami. Ide o full contact (plnokontaktné) bjové umenie, zápasy prebiehajú v ringu.
 
Savate
Savate, alebo francúzsky box (boxe française), je tradičné francúzske bojové umenie, vytvorené francúzskymi námorníkmi z Marseille. Išlo o formu pouličného boja, inšpirovanú ázijskými bojovými umeniami, s ktorými prišli námorníci do styku pri plavbách do Ázie.Slovo savate vo francúzštine označuje starú topánku, alebo ťažkú obuv nosenú vojakmi a námorníkmi. Narozdiel od kickboxu a thajského boxu, pri savate nosia bojovníci pri zápasoch obuv.karate.jpg
 
Bartitsu
Toto pomerne neznáme bojové umenie bolo vytvorené v Anglicku koncom devätnásteho až začiatkom dvadsiateho storočia. Kombinuje údery z boxu a kopy zo savate.V rámci sebaobrany sa v ňom požívala aj vychádzková palica a chvaty z juda alebo jujitsu. Spopularizované bolo Sirom A.C. Doylom ako bojové umenie, ktoré využíval najslávnejší detektív Sherlock Holmes.