Nezařazené

Ako znížiť svoje náklady, alebo myslime na budúcnosť svojich financií

Ako začať usmerňovať financie sporivejším smerom? Má sa človek zamerať v prvom rade na najpodstatnejšie a najdrahšie položky, alebo na tie nákladovo nižšie a menej dôležité?

analýzy

V prvom rade sa odporúča zamerať pozornosť sporenia práve na tie najnákladnejšie položky, pretože tie ovplyvňujú náš finančný stav najväčším dielom a ak ich významnejšie neupravíme, je to boj s veternými mlynmi. Dôležitým, potrebným, ale aj nákladným faktorom bežnej rodiny alebo i jednotlivca je najmä ubytovanie a cesta. Jedna cesta nás síce nestojí státisíce, ale je bez debaty potrebným a takmer denným faktorom s pravidelným finančným nákladom. K zníženiu nákladov za tieto dve podstatné položky sa v nejednom prípade pristupuje radikálnym, za to však účinným spôsobom. Iný v tomto smere v podstate ani neexistuje.

úvěr

Teda výmena väčšieho a drahšieho za menšie a lacnejšie.
V prípade plánu, ktorý si pýta dlhšie plánovanie môžete využiť dočasnú možnosť povedzme garsónky alebo jednoizbového bytu, kým váš plán nezačne vynášať sympatické ovocie v podobe peňazí, za ktoré si tak časom budete môcť budovať lepšie zázemie. To príde časom. Táto možnosť sa zdá z pohľadu uvážlivého ekonomického uvažovania správnejšia, než prenajatie si trojizbového bytu prakticky ihneď a z nízkeho príjmu. Touto cestou zabijeme budúcnosť našich financií hneď na začiatku a to ako vieme, nemusí byť ideálne.

To isté platí o doprave. Ak mám zatiaľ nízky príjem, nemusím kupovať najdrahšie auto. Ak vravíme o rodine, správnou organizáciou sa nemusia využívať autá dve, stačí jedno. No a pokiaľ bývame v úseku, kedy nám do práce či do mesta prichádza a odchádza v pravidelných intervaloch MHD alebo vlak, ušetríme ešte viac.

hotovost

Ale nezabúdajme ani na sporenie týkajúce sa nižších položiek
Sú síce v porovnaní na druhom mieste, ale aj na týchto položkách sa dá výrazne ušetriť, takisto ako aj výrazne a zbytočne míňať. v nejednom prípade stačí práve znížiť náklady týchto položiek a finančný problém sa začne zmenšovať do prijateľnej podoby.