Nezařazené

YERBA MATÉ – ČAJ JUHOAMERICKÝCH GAUCHOV

Tento čaj sa pripravuje z listovstromu cezmína paraguajská (Illex paraguariensis), rastúceho v pôvodných a bohatých dažďových pralesoch Južnej Ameriky. Už po stáročia indiáni z kmeňa Ache Guajakí popíjali tento nápoj z tekvičky kvôli jeho povzbudzujúcim účinkom. Používal sa aj ako základ pre rastlinné lieky a prínosy a terapeutické vlastnosti rastliny boli len nedávno overené rôznymi vedeckými štúdiami.

nástrojr
 
Yerba maté obsahuje:
•vitamíny: A, C, E, B1, B2, niacín (B3), B5, B komplex
•minerály: kalcium, magnézium, železo, selén, draslík, horčík, fosfor, zinok
•ďalšie účinné látky: beta karotén, mastné kyseliny, chlorofyl, polyfenoly, stopové prvky, inozitol, antioxidanty, taníny, kyselinu pantoténová, 15 druhov aminokyselín
•teofylín, teobromín, kofeín
 
Na rozdiel od čaju má maté nízky obsah tanínu takže môže byť silný ako káva a extrémne horký.
 
koně

Maté je veľmi všestranný nápoj, môže byť pripravený rôznymi spôsobmi od čajového nálevu až po prípravu v kávovare, ba dokonca sa z neho dá spraviť espresso. Môže sa piť horúci alebo studený, s mliekom a medom alebo s ľadovou drťou či citrónom a mätou, možnosti sú nekonečné.
 
Recept na ľadový nápoj Tereré
 
Aj keď momentálne máte chuť skôr na horúci čaj s rumom tento recept si uložte, určite ho oceníte uprostred leta. Môžete ho piť z pohára alebo použiť kalabasu s bombillou (kovová slamka zo sitkom).

koření
 
1)  Naplňte pohár alebo kalabasu lístkami Yerba maté skoro až po okraj.
2)  Nádobu prikryte rukou otočte do horizontálnej polohy a mierne potraste. Vďaka tomu sa jemnejšie čiastočky dostanú na okraj nádoby a predíde sa riziku upchatia bombilly.
3)  Kalbasu alebo pohár vráťte do pôvodnej polohy tak aby čaj zostal približne v 45° uhle a vložte bombillu do prázdnej časti.
4)  Opatrne nalejte ľadovú vodu, nechajte vsiaknuť do lístkov a lúhujte cca 5 mnút. Následne dolejte vodu až po okraj (môžete použiť aj ľadovú triešť, nemiešať!) a môžete vychutnávať.
5)  Čaj je viac nálevový a pre vylepšenie chuti sa môže dolievať aj džúsom alebo dochutiť citrónom, limetkou alebo mätou.