Nezařazené

Božská Sicília

Dostanete sa ňu celkom ľahko, východzie prístavy lodí premávajúcich do Messiny nájdete na pevninskej strane Talianska: vo Villa San Giovanni alebo v Kalábrii.  
 
Na Sicílii sa stretnete s úplne odlišnou atmosférou než je na pevnine. Vďaka svojej strategickej polohe bol ostrov už od dávnych čias osídlovaný a dobývaný rôznymi národmi od Rimanov cez Vandalov, Ostrogótov až po Grékov. Bohatá zmes kultúr dala ostrovu svoj osobitý charakter.

sicílie
 
Ak zamierite po E45 smerom na juh cez pobrežné mestečká nezabudnite odbočiť na Fornazzo alebo Zafferana Etnea. Tieto dve mestečká sú vstupnými bránami do parku sústredeného okolo najväčšieho európskeho vulkánu Etna (Parco dell‘Etna). Celá lokalita je zahrnutá do svetového dedičstva UNESCO. Vďaka úrodnej vulkanickej pôde a polohe svahov s maximom slnečného svitu sa tu neobyčajne dobre darí viniciam a ovocným sadom. Preto pri množstve iných aktivít určite nevynechajte gurmánske hody v niektorej z reštaurácii spojenou s ochutnávkou miestnych vín a syrov.
 
Neďaleké Syrakúzy vás očaria nádhernou typicky sicílskou architektúrou a krištáľovo čistým morom. V tomto mestečku rozhodne strávte viac než len jeden deň. Historické centrum (Ortygia) nájdete na malom ostrovčeku spojenom zo zvyškom mesta dvoma mostmi.
Grécke divadlo (Teatro Greco), Archimedovo múzeum (Tecnoparco Archimede), archeologické vykopávky Neapolis (Parco Archeologico Neapolis), najstarší dórsky chrám na Sicílii (Tempio di Apollo): sú len malou časťou z toho čo vám môže poskytnúť prechádzka po Syrakúzach. 

taliankso
 
Ak sa chcete dostať do hlavného mesta Sicílie Palerma, vôbec nemusíte precestovať celé Taliansko, stačí sa nalodiť na niektorú loď premávajúcu po pravidelnej linke z neapolského prístavu.
V meste sa prelínajú rôzne architektonické štýly, novšie budovy boli častokrát postavené na pozostatkoch starých. Veľa z pamiatok je zapísaných v svetovom dedičstve UNESCO: napríklad Palermská katedrála v obdobia gotiky či románsky kostol San Giovanni degli Eremiti. Osobitnú pozornosť venujte kostolu apoštolskej cirkvi Capella Palatina, v ktorej sa s úžasným efektom prelínajú nádherné byzantské fresky s výzdobou v arabskom štýle.
Na svoje si prídu aj návštevníci preferujúci relax a more. Veľká pláž pri Palerme Mondello s jasným tyrkysovo-modrým morom priam predurčuje na potápanie a šnorchlovanie.